Turizm Haberleri

Yeni Bir Turizm Acil Çıkış Planı!

24415.02.17

Tur Operatörleri Platformu dönem sözcüsü Cem Polatoğlu’nun yaptığı açıklamada 10 maddelik bir acil çıkış planı olduğunu belirtti.

Polatoğlu’nun yaptığı açıklamada acil çıkış planı maddeler halinde şöyle; 1: Japon Modeli Uygulaması.
Japonya’da sürdürülen bu uygulama sayesinde her yıl 24 milyonluk ortaöğretim öğrencimize yurdumuzun bir bölümünü gezme zorunluluğu getirilecek. 2: Sömestr ve yaz tatillerinin bölgelere göre ayrılması.
15 günlük sömestr tatilinin 2 aylık bir süreye çıkarılması ve 2 ay olan yaz tatilinin ise 5 aylık bir süre zarfına çıkarılması. Bu sayede hem tatil günlerinin sıkışıklılığını hem de sömestr zamanındaki otel fiyatlarını ortalama 600-800 TL civarından 200-300 TL’ye yaz tatilindeki değişimle ise ortalama 400-600 TL arasında değişen otel fiyatlarını 150-200 TL gibi ortalama fiyatlara çekmeyi sağlamak. 3: Yazlık evlerin usulünce vergilendirilmesi.
Toplam sayısı 4 milyonu aşan yazlık evlerin yüksek vergilendirilerek birinci konuta düşürmeyi, bu sayede 10 milyon yazlıkçının yurt içinde tatil yapmasını sağlamak. Bu sayede yaklaşık olarak 13-15 milyon arası iç turizm sağlanabileceği beklenmekte. 4: Kamu kamplarının turizme kazandırılması.
Toplam sayıları yaklaşık 400 bin civarında olan kampların kamulaştırılarak turizme katılması ve bu sayede 4-5 milyon iç turizm sağlanması. 5: Yurtdışı fuarlarda Türkiye’nin değil bölgelerin tanıtım yapması.
Bu sayede kısa sürede Türkiye’ye ulaşan turist Türkiye’yi sadece o bölgeyi gezip tanıtarak değil, diğer bölgelerimizi de ziyaret etmesini sağlamak. 6: Kumarhaneler yabancılara açılsın.
Yaklaşık olarak 40 bin ila 60 bin arası kişiye iş imkanı açacak bu tasarıda ülkemize yılda 5 milyar dolarlık bir getirisi olacaktır. 7: Türk Hava Yolları’nın yıllık 14 milyonluk transit yolcularına Türkiye’de konaklama sağlamak.
Henüz bilet alımı sırasında iken Türkiye’de konaklama yapmaya teşvik edilip ülkeye getiri sağlanmalıdır. 8: EPCOT CENTER’a (Orlando) katılmalıyız.
Amerika’da bulunan Orlando şehrinde yılın her günü hizmet veren turizm fuarına katılarak ülkemizi tanıtmalı ve ülkemiz ürünlerini günde 50 bin kişinin gezdiği fuarda sergilemeliyiz. Bu sayede yılda 8 milyona yakın miktarda turisti ülkemize çekebiliriz. 9: Bayram tatili süreleri önceden belirlenmeli.
Bayram tatillerini günü en yakın hafta sonu tatilleri ile birleştirmek ‘köprü yapmak’ adı ile anılır. Bu köprülerin gerçekleşeceğinin veya gerçekleşmeyeceğinin haberini önceden vererek buna göre otel ve uçak bileti planlaması yapılabilir. Tatil günlerini son zamanlarda öğrenmek yurt içi ve yurt dışı seyahati edecek turistlerimizin rezervasyon oranını çok büyük ölçüde düşürmektedir. 10: Acenteler ‘KOBİ’ kapsamına alınmalı.
Türkiye’nin tanıtım bütçesinin turizm profesyonellerine verilmesi daha doğru. Her ilde esnaf, otel, belediye, taşımacılar, rehber ve acente gibi iş birlikleri ile turizm meclisleri kurulup en az 5 yıllık turizm planlaması yapılmalı. Turizm 12 aylık bir sürece yayılarak çeşitlendirilmeli. Hava Sporları, Mağara turizmi, Spor, Ecoturizm, Yat, Alternatif turizm, Avcılık, Sağlık, İnanç turizmi, Kongre turizmi, Kuş gözetleme ve Gastronomi gibi sadece yaz aylarına yayılması gerekmeyen turizm dallarına da dikkat çekilmelidir. Yüzyıl Turizm