Sıkça sorulan sorular

Yüzyıl Turizm uçak bileti, vize ve konaklama hizmetleri sunmaktadır.+Yüzyıl Turizm acentelere ve kurumsal şirketlere hizmet vermektedir.

RUSYA FEDERASYONU YEŞİL PASAPORT SAHİBİ TÜRK VATANDAŞLARINA VİZE UYGULUYOR MU? Rusya Federasyonu yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vize uyguluyor mu, sorusu son günlerde çok sık sorulmaya başlandı. Rusya yeşil pasaporta vize istiyor mu sorusunun cevabını sayfamızda paylaşmak faydalı olacak diye düşündüm. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Rusya yeşil pasaporta vize istiyor. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren umuma mahsus pasaport sahibine yönelik başlatılan vize uygulaması, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları için de geçerlidir. Rusya’ya seyahat edecek olan yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşlarına Rusya vize uygulaması başlattığı 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile olduğu gibi seyahatlerinden önce seyahat amaçlarına uygun vize almaları gerekmektedir. TURİSTİK VİZE İLE RUSYA’YA 2 GİRİŞ HAKKIM VAR MI, 2 GİRİŞLİ TURİSTİK VİZE NASIL ALABİLİRİM? 2 GİRİŞLİ TURİSTİK VİZE KİMLER ALABİLİR? Mecburi Rusya aktarmalı seyahatlerde 2 girişli transit vize uygulanmaktadır, fakat son politik olaylardan sonra Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk kentine ulaşmanın bir tek yolu var o da Rusya’nın Rostov kentinden kara yolu ile Donets’e geçmek. Son politik olaylardan sonra Donetsk kentine Ukrayna’dan ulaşılamıyor. Donets hava limanı faaliyette olmadığından tek bir yol kalıyor, Rusya’dan Donetsk’e kara yolu ile geçiş. Donetsk'ten Türkiye'ye dönüşte de aynı yol kullanıldığından Rusya transit vize değil, 2 girişli Rusya vizesine ihtiyaç duyulmaktadır. RUSYA VİZESİ YENİ FİYATLARI HANGİ TARİHTEN GEÇERLİ OLACAK? Rusya Federasyonu vize fiyatları yeniden düzenlenmiştir, son düzenleme ile Rusya vize fiyatlarının düştüğü görünmekte. Yeni Rusya vize fiyatları 30.01.2017 tarihi itibari ile geçerli olacaktır. RUSYA VİZESİ NASIL ALABİLİRİM? Almak istediğiniz vize turlerine göre Rusya Turistik Vize Fiyatı, Rusya Ticari Vize Fiyatı, Rusya Özel Ziyaret Vize Fiyatı, Rusya İşçi Vize Fiyatı, Rusya Öğrenci Vize Fiyatı, Davetiyesiz Rusya Vize Fiyatı olarak detaylı bir şekilde yuzyilturizm.com.tr kurumsal sayfamızda görebilirsiniz. RUSYA VİZESİ ALMAK İÇİN HANGİ EVRAKLARI VERMEM GEREKİR? Turistik Rusya vizesi için gerekli evraklar;
Pasaport, Rusya seyahat süresi artı en az altı ay geçerlilik süresi olmalı.
Fotoğraf, 2 adet arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf 6 aydan daha eski olmaması tercih edilir.
Ev adresi, telefon, e posta adresi (resmi evrak olma şartı yok)
İş adresi, telefon (resmi evrak olma şartı yok)
Voucher (Yabancı turist kabul belgesi), acentemiz tarafından hazırlanır vize fiyatına dâhildir. Önemli: Konaklayacağı otelde seyahat süresini kapsayan tarih aralığında rezervasyon (acentemiz tarafından hazırlanır) ve en az bir gece konaklama bedelinin ek olarak ödenmiş olması gerekmekte. 3 Aylık Ticari Rusya vizesi için gerekli evraklar
Pasaport, Rusya seyahat süresi artı en az altı ay geçerlilik süresi olmalı.
Fotoğraf, 2 adet arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf 6 aydan daha eski olmaması tercih edilir.
Ev adresi, telefon, e posta adresi (resmi evrak olma şartı yok)
İş adresi, telefon (resmi evrak olma şartı yok)
Orijinal Rusya davetiyesi ve/ya da Telex yolu ile gelen davetiyenin fotokopisi. Rusya Özel ziyaret vizesi için gerekli evraklar;
Pasaport, Rusya seyahat süresi artı en az altı ay geçerlilik süresi olmalı.
Fotoğraf, 2 adet arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf 6 aydan daha eski olmaması tercih edilir.
Ev adresi, telefon, e posta adresi (resmi evrak olma şartı yok)
İş adresi, telefon (resmi evrak olma şartı yok)
Orijinal Rusya davetiyesi ve/ya da Telex yolu ile gelen davetiyenin fotokopisi.
Davet eden kişinin doğum tarihi. Rusya Çalışma vizesi için gerekli evraklar;
Pasaport, Rusya seyahat süresi artı en az altı ay geçerlilik süresi olmalı.
Fotoğraf, 2 adet arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf 6 aydan daha eski olmaması tercih edilir.
Ev adresi, telefon, e posta adresi (resmi evrak olma şartı yok)
İş adresi, telefon (resmi evrak olma şartı ok)
Orijinal Rusya davetiyesi. GRUP HALİNDEKİ KİŞİLER İÇİN EVRAKLAR SUNABİLİR MİYİM? Grup vize başvurularında her bir kişi için evrak hazırlanır ve kişi başı ücret ödenir. EVRAKLARIM EKSİKSİZ SUNULDUĞU HALDE VİZE VERİLMEDİ İSE ÖDEME YAPMAM GEREKİR Mİ? Evet, vize başvurunuz Ret edilirse ödemiş olduğunuz vize ücreti iade edilmez. AYNI ANDA İKİ VİZE İÇİN EVRAKLAR SUNABİLİR MİYİM? Hayır. Rusya kanunlarına göre bir pasaportta iki geçerli vize bulunamaz. Hatta pasaportunuzda geçerli Rusya vizesi bulunuyor ise 10 gün kala yeni vize almak için evraklarınızı sunmanızı tavsiye ederiz, aksi takdirde geçerli vizeniz konsolosluk tarafından iptal edilebilir ve ya da vize başvurunuz Ret edilir. İHTİYACIM OLAN VİZE TÜRÜ İLE İLGİLİ BİLGİYİ NEREDEN ALABİLİRİM? Vize türü ile ilgili bilgiler;
Turistik Rusya vizesi, turistik vize ile Rusya Federasyonunda maksimum kalma süresi 30 gündür.
Turistik Rusya vizesi, tur operatörü faaliyeti gösteren yabancı turisti karşılayacağına dair Rusya teşkilatının kabul onay belgesine istinaden verilir.
Aynı zamanda kısa süreli iş görüşmelerine, sergilere, açılışlara, açık arttırmalara, aynı zamanda tıbbi konsültasyonlara iştirak etmek üzere ülkeye giriş imkânı verilir. Bu durumda “Seyahat amacı” / “amaçlı turistik gezi” olduğu belirtilir vize süresi yine maksimum 30 gün verilir. Turistik vize bir giriş ve/yada iki giriş hakkı sağlar. İki girişli vize Yabancı vatandaşa Rusya’da kaldığı süre içerisinde Rusya’ya komşu olan yakın ülkelerin ziyaretinde bulunarak dönüşte Rusya topraklarından geçmesi öngörülmüş ise iki girişli turistik vize verilir. İki girişli turistik vize başvurularında tur operatörünün turistik hizmet sunumunda değil, turistik belgede belirtilmelidir. HANGİ DURUMLARDA HIV VİRÜSÜ BULUNMADIĞINA DAİR SAĞLIK RAPORU İBRAZI İSTENİR? HIV virüsü taşımadığına dair olan sağlık raporu Federal Göç Şubesi (FMS Rossii) davetiyelerine dayanarak (bir girişli, iki girişli veya çok girişli) çalışma veya eğitim vizesine başvuran kişilerden istenir, çünkü bu vizeler Rusya’da uzatılabilir. Belgenin süresi 3 aydır.
İstisnai olarak böyle bir rapor 12 yaşa kadar olan çocuklardan ve 3 yıllık çalışma vizesi için müracaat eden yüksek kalifiyedeki uzmanlardan, aynı zamanda ana vize ile geçerlilik süresi farklı olsa dahi, onlara eşlik eden ve yüksek kalifiye uzmanlara ait olan vizeler için başvuran kişilerden bu rapor istenmez. HANGİ EVRAKLAR VE HANGİ DURUMLARDA TAMAMEN ORİJİNAL OLMALARI GEREKİR? Tamamen orijinal şu evraklar olmalıdır:
Federal Göç Şubesi (FMS Rossii) daveti ile düzenlenen her türlü özel, vizelerin düzenlenmesinde, aynı zamanda çok girişli çalışma, eğitim, hümaniter ve iş ilişkileri vizelerinin düzenlenmesinde evrak orijinallerinin sunulması şarttır.
Şu hususu dikkate alınız: Konsolosluk şubesi daha önce incelenmek üzere kopyaları sunulan evrakların orijinallerini de talep edebilir. HANGİ ÜLKE VATANDAŞLARI İÇİN RUSYA FEDERASYONUNA GİRİŞ VİZESİ İSTENMEZ? Rusya Federasyonuna giriş vizesi Rusya ile vize rejiminin kolaylaştırılması ve vize iptali ile ilgili karşılıklı sözleşme imzalayan ülke vatandaşları için gerekmemektedir.
Kaide olarak vizesiz yalnız kısa süreli seyahatler gerçekleştirilebilir ( yılda her 180 günde maksimum 90 gün). Rusya’da daha uzun süreli kalma gerektiğinde ilgili uzun süreli vizenin düzenlenmesi istenir.
Aynı zamanda “72 saat vizesiz” (feribotta) programına göre giriş çıkışların yapılmasında vize istenmez. AVUSTRALYA, ABD, İNGİLTERE, KANADA VE GÜRCİSTAN VATANDAŞLARI İÇİN HANGİ EVRAKLAR GEREKLİDİR? Yukarıda isimleri belirtilen ülke vatandaşları iki sayfadan oluşan vize anketi doldurmaları gerekir;
Avustralya vatandaşları için ayrıntılı özgeçmiş sunmaları gerekir (Rus diline olan çevirisi ile birlikte!).
Belirtilen ülke vatandaşlarının çok girişli vizelerinin düzenlenmesinde iki anket nüshası sunmaları istenir. TURİSTİK VİZE İLE SEYAHAT KAÇ GÜN SÜREBİLİR? Turistik vize ile Rusya’da bir ay (30 güne kadar) kalınabilir.
Fakat bu seyahatin 15 günden daha fazla bir süre için planlanması durumunda, bu gezinin organizasyonunu yapan turistik firmadan alacağınız, Rusya’da kalacağınız süre içerisindeki program ile ilgili ek bilgiyi, aynı zamanda turistik hizmetlerin tümüyle ödendiğini tasdik eden belgeleri (sizin adınıza düzenlenen fatura, eğer siz hizmetleri banka kartı veya havale ile ödemişseniz, sizin banka hesabınızdan alınan dekont veya makbuzu) sunmalısınız. BEN RUSYA HAVALİMANLARINDA AKTARMA YAPIYORUM. TRANSİT VİZE ALMAM GEREKİR Mİ? Eğer aktarma 24 saat içerisinde transit bölgenin içerisinde veya terminal değiştirmeden yapılıyor ise vizeye ihtiyaç duyulmaz. Fakat bu durumda siz şehri ziyaret etmek amacı ile havalimanını terk edemezsiniz.
istfly.com sayfamızdan Aeroflot Rus Havayolları ile Aeroflot Comfort Class özel Çin fırsatlarını takip etmenizi tavsiye ederiz Beijing BJC, Changhai SHA, Guangzhou (Canton) CAN, Hong Kong HKG uçuşlarınızı Moskova aktarmalı çok daha ekonomik ve konforlu hale getirebilirsiniz.
Havalimanında aktarma yapılacak ise ve yolcunun transit bölgede 24 saatten daha fazla kalması veya transit bölgeyi terk etmesi gerektiğinde (örneğin uluslararası hatlardan ülke içi hatlara aktarma için terminal değiştirme ihtiyacı duyulduğunda), transit vize gereklidir. Zorunlu transit geçiş durumlarında, vize havalimanındaki konsolosluk merkezinde de düzenlenebilir. BEN ARABA İLE RUSYA’DA SEYAHAT ETMEYE HAZIRLANIYORUM, EK OLARAK BANA HANGİ EVRAKLAR GEREKLİDİR? Otomobil ile transit geçiş ve otomobil ile seyahat – bunlar iki ayrı manaya gelen şeylerdir.
Transit geçiş – en kısa güzergâh üzerinden Rusya topraklarından zorunlu geçiştir, örneğin başka bir şekilde varış ülkesine varmak mümkün değil veya bunun çok zaman alması söz konusu ise.
Transit için en kısa güzergâhta gerekli zaman 500 km/gün (24 saat) üzerinden tayin edilir. (örneğin kendinizi google.maps yardımı ile kontrol edebilirsiniz)
Herhangi başka bir güzergâh üzerinde otomobil ile seyahat normal veya oto turizm olarak değerlendirilir. Bu durumlarda vizenin düzenlenmesi için tur operatörlüğü faaliyeti ile uğraşan Rusya teşkilatının yabancı turisti kabul onay belgesi, tek federal tur operatör kayıtları içeriğinde detayları bulunacak belgedir; (sadece orijinal) yabancı turisti kabul ettiğine dair onay teyidi sunulmalıdır. Bu durumda seyahat amacı “oto turizm” olacaktır.
Vizenin düzenlenmesinde araç evraklarına ve araç sigortasına gerek duyulmaz. Fakat bunlar size sınır geçişlerinde ve seyahatiniz esnasından gerekecektir. ACİL VİZE ALABİLİR MİYİM? VİZE HAZIRLANMA SÜRESİ NE KADARDIR? Evraklarınızı acil vize işlemleri için (3 iş gününe kadar ) konsolosluk kurumlarında değerlendirilmesi için evraklarınızla Yüzyıl turizm vize bölümüne başvuruda bulunabilirsiniz.
Dikkatinize, acil vizenin verilmesi kararı Rusya Federasyonu Büyükelçisi veya Başkonsolosu tarafından verilir.
Servis ücreti vize düzenlenme süresine bakılmaksızın kabul edilmektedir. RUSYA’DA İKAMET KAYDIMI NASIL YAPTIRABİLİRİM? Kayıt işlemlerinin Rusya Federasyonu’na giriş yaptıktan sonra yedi iş günü içinde yaptırılması gerekir ve Sizin Rusya’ya gelişinizle ilgili bölgesel Federal Göç Şubesine bilgilerin verilmesini temsil eder. Bunun yanı sıra kayda alınma ve kayıt tan çıkarılma işlemlerini kabul eden taraf yaptırmalıdır.
Rusya Federasyonuna giriş yapıldığında doldurulmuş göç kartı ve pasaportu kabul eden tarafın ibraz etmesi gereklidir. Bunun yanı sıra pasaportun ve göç kartının alıkonulmasına kesinlikle izin verilmemelidir.
Sizin kaldığınız veya çalıştığınız, Rusya Federasyonu vatandaşı, Rusya Federasyonunda yasal ikamet eden oturma izni olan yabancı uyruklu vatandaş veya vatandaşlığı olmayan oturma izni olan vatandaş veya tüzel kişiler, onların şubeleri ve temsilcilikleri Kabul eden taraf olarak kabul edilir.
Herhangi bir otele giriş yaptıktan sonra kabul eden taraf otel yönetimi sayılır. Ayrıca otel yönetimi bir gün içerisinde bölgesel Federal Göç Şubesine sizin gelişinizle ilgili bilgiyi verip, yabancı vatandaşlarla ilgili bütün gereken eylemleri gerçekleştirir, kayıt yaptırma ile ilgili tüm belirlenen kurallara uymakla sorumludur.
Kabul eden tarafın Sizin Rusya Federasyonu’ndan ayrıldığınız an itibari ile bir gün içerisinde bölgesel Federal Göç şubesini bilgilendirmeli ve bildirimi Sizin girişte yaptığınız ikamet kaydınızın ikinci nüshasını (kayıt iptal formu) göndererek (veya bizzat) yapmalıdır. RUSYA FEDERASYONUNDAKİ RESMİ TATİLLER NE ZAMAN? 01-05 Ocak Yılbaşı Tatili
07-09 Ocak Noel Tatili
23 Şubat Vatan Muhafızları Bayramı
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
1 Mayıs İlkbahar ve Çalışma Bayramı
9 Mayıs Zafer Bayramı
12 Haziran Rusya Ulusal Günü
4 Kasım Ulusal Birlik Bayramı